Aktualności

Jak zadbać o swojego pupila na wiosnę?

Choć wiosna na razie nie rozpieszcza nas swoją pogodą, dłuższe dni zachęcają do intensywniejszych spacerów z psami, a koty wychodzące również coraz chętniej spędzają czas na zewnątrz. Jak przygotować nasze zwierzęta do fantastycznych, wiosennych przygód podpowiada Maxi Zoo.

Początek sezonu wiosenno-letniego nakłada na właścicieli psów i kotów wychodzących pewne obowiązki. Jest to moment, kiedy warto udać się do weterynarza, by sprawdzić ogólny stan zdrowia naszego pupila. To również pora, gdy powinniśmy zacząć odbudowywać kondycję psa. Zima sprzyja leżeniu pod ciepłym kocykiem, teraz powinniśmy wydłużać spacery i wprowadzać nowe aktywności. Może zdarzyć się, że nasz pupil nabrał zimą na tyle dużo dodatkowych kilogramów, że potrzebne będzie wprowadzenie specjalnej karmy.

Karmy na zdrowie

Zrównoważony rozwój odgrywa coraz większą rolę także w dziedzinie żywienia zwierząt domowych. Ludzie bardziej zwracają uwagę na pochodzenie składników w produktach, które sami spożywają, dlatego kolejnym krokiem jest spojrzenie pod tym samym kątem na karmę.

 

W ofercie Maxi Zoo znajduje się szeroki asortyment karm, takich jak Real Nature czy Select Gold, które, dzięki składowi, są idealnie dopasowane do potrzeb naszych pupili. Składniki części z nich pochodzą z gospodarstw posiadających certyfikat ekologiczny i stosowane są wyłącznie składniki niemodyfikowane genetycznie. Zbilansowana karma, bez dodatku zbóż, soi, barwników i konserwantów nie tylko wpłynie pozytywnie na układ pokarmowy naszego zwierzaka, ale również może przyczynić się do odzyskania właściwej wagi. Obecnie w sklepach stacjonarnych Maxi Zoo trwa promocja, dzięki której można nabyć wybrane karmy w bardzo atrakcyjnych cenach.

 

Pora na grooming

Zimą nasze zwierzęta otulają się ciepłym futerkiem, a wiosną przychodzi pora na zmianę garderoby na letnią. W efekcie ich sierść jest wszędzie. Rozwiązania są dwa – albo udać się do profesjonalnego groomera, albo zaopatrzyć się w odpowiednie produkty w Maxi Zoo. To przede wszystkim specjalne szczotki i furminatory do usuwania zbędnej sierści i podszerstka. Furminator to praktyczne i poręczne urządzenie, zbierające obumarłe albo luźne włosy. Redukuje wypadanie sierści o 90% już po 1-2 zastosowaniach. Wyczesywanie sierści wpływa pozytywnie na układ krążenia oraz usuwa resztki brudu. A w dodatku pozwala właścicielowi na ocenę stanu skóry – jeśli zauważysz zaczerwienienia lub podrażnienia, skontaktuj się weterynarzem.

 

Jeśli decydujemy się na samodzielną, kompleksową pielęgnację, warto skompletować zestaw pielęgnacyjny, który składa się z nożyczek do pazurów, szczotki do wygładzania z grzebieniem do czyszczenia oraz grzebienia do wyczesywania pcheł i pyłu.  Regularne podcinanie paznokci jest istotne dla dobrego samopoczucia i swobodnego ruchu zwierzęcia. Dzięki szczotce wygładzającej można usuwać luźne włosy, zwłaszcza z podszerstka. W przypadku intensywnej pielęgnacji sierści należy użyć grzebienia do wyczesywania pcheł i pyłu. Pasożyty i odkładające się jaja pcheł można usunąć dzięki wąsko ustawionym ząbkom. Należy regularnie czesać sierść grzebieniem, aby upewnić się, że pupil nie ma nieproszonych gości.

 

W pielęgnacji zwierząt ważną rolę odgrywają kąpiele. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szamponów – suche i do stosowania na mokro, dostosowane do rodzaju sierści, lecznicze, nadające połysk, ułatwiające rozczesywanie. Doradcy klienta w sklepach Maxi Zoo chętnie podpowiedzą, jaki rodzaj pielęgnacji będzie najbardziej odpowiedni dla naszego pupila. Do sklepu możesz przyjść ze swoim zwierzakiem, co ułatwi ocenę jego sierści i dobór odpowiednich kosmetyków. W sklepach Maxi Zoo dostępne są produkty do pielęgnacji każdego pupila.

 

Sezon na kleszcze

Od paru lat nie możemy cieszyć się w pełni cieplejszymi dniami. Kleszcze pojawiają się coraz wcześniej, dlatego też coraz częściej zaleca się, by zwierzęta wychodzące były zabezpieczone przeciw kleszczom przez cały rok.

 

Kleszcze to ponad 900 gatunków pajęczaków. Na szczęście w Polsce występują głównie trzy rodzaje: kleszcz pospolity, łąkowy i psi — i to one zwykle atakują nasze zwierzęta. Samo wkłucie jest nieodczuwalne, ponieważ kleszcz znieczula to miejsce. Podczas odżywiania, wraz ze śliną pajęczaka, mogą przedostawać się różne patogeny, takie jak wirus kleszczowego zapalenia mózgu, borelioza, babeszjoza lub erlichioza czy anaplazmoza. Kleszcze mogą przebywać na ciele żywiciela nawet kilkanaście dni, dlatego tak ważne jest sprawdzanie skóry naszego zwierzaka po każdym pobycie na dworze. Jeśli nasz pupil jest zabezpieczony, istnieje niebezpieczeństwo, że przeniesie na sobie kleszcza, który w domu może zaatakować inne zwierzęta niewychodzące oraz nas samych.

W takiej sytuacji do usuwania kleszcza należy użyć odpowiedniego narzędzia – na przykład szczypiec, pętli lub, polecanych przez ekspertów, kleszczołapek.

 

Jeśli do tej pory nie zabezpieczaliśmy naszego zwierzęcia, to właśnie z wymienionych powyżej powodów na pewno warto pomyśleć o profilaktyce. Obecnie na rynku dostępne jest kilka różnych metod, z których część jest możliwa do zastosowania wyłącznie po konsultacji z weterynarzem (tabletki). Popularne metody to obroże, których składniki aktywne są stopniowo uwalniane do warstw tłuszczowych zwierzęcia oraz krople, czyli tak zwane preparaty typu spot-on, które wciera się w kark zwierzęcia. Ważna uwaga dla właścicieli psów i kotów – każdy z tych gatunków wymaga stosowania innego rodzaju preparatu, ponieważ ten przeznaczony dla psów może być szkodliwy dla kotów i odwrotnie.

 

Po zakończeniu wiosennych „prac porządkowych” przy naszych pupilach, nadejdzie pora na fantastyczne przygody i zabawy w promieniach kwietniowego słońca.