Aktualności

Alergie i nietolerancje pokarmowe u zwierząt

Alergie i nietolerancje pokarmowe u zwierząt to coraz częstszy problem, z którym zmagają się opiekunowie czworonogów. Da się im jednak przeciwdziałać. O tym, co zrobić, gdy naszemu pupilowi została postawiona diagnoza nietolerancji glutenu mówi Tomasz Skoczek, ekspert Maxi Zoo.

 

Dla galerii handlowych:

W trosce o swoich czworonożnych klientów Maxi Zoo do końca września oferuje w swoich sklepach stacjonarnych wybrane bezglutenowe karmy suche i mokre 20% taniej przy zakupie minimum trzech produktów. To doskonała okazja, by twój pupil mógł sprawdzić, jaki smak mu najbardziej odpowiada. Szczegóły promocji znajdują się na stronie: www.maxizoo.pl/promocje-oferty/sklepy-stacjonarne/

Kot czy pies – gdy dołącza do naszego domu, od razu staje się członkiem rodziny. A chorujący członek rodziny to zmartwienie dla wszystkich domowników. Tak samo jak u ludzi, alergie i nietolerancje pokarmowe oraz dolegliwości z tym związane mogą wpływać negatywnie na zwierzęta i ich samopoczucie.

Jeśli jesteś alergikiem, cierpisz na nietolerancje pokarmowe lub miałeś kiedykolwiek styczność z taką osobą, doskonale wiesz jakim utrudnieniem są takie problemy w codziennym funkcjonowaniu. Schorzenia układu pokarmowego stanowią jedną z najliczniejszych grup przypadków w codziennej pracy lekarzy weterynarii zajmujących się chorobami psów i kotów. Z tego powodu, jeśli obserwujesz niepokojące objawy u swojego pupila, takie jak wzdęcia, luźny stolec, wymioty, niechęć do jedzenia, spadek masy ciała, zmiany na skórze, koniecznie udaj się do weterynarza, by pomóc czworonożnemu przyjacielowi w polepszeniu jego samopoczucia oraz uzyskać właściwą diagnozę. Warto wspomnieć, że objawy alergii są bardzo podobne do nietolerancji glutenu. Na pewno, niezależnie od schorzenia, będziesz musiał wprowadzić swojemu pupilowi specjalne karmy bezglutenowe – podpowiada Tomasz Skoczek, ekspert Maxi Zoo. – Z nietolerancją glutenu twój zwierzak może normalnie funkcjonować jednak jest to możliwe tylko stosując odpowiednią dietę – co oznacza koniec z podjadaniem resztek z obiadu, bądź różnymi beztrosko rozdawanymi przysmaczkami, które w składzie mają gluten. Obecnie na rynku żywności, zarówno dla psów jak i kotów, są dostępne karmy suche, mokre oraz przysmaki bez zawartości glutenu – dlatego należy wybierać sprawdzone rozwiązania i wysokojakościowe karmy, które ułatwią życie twojemu pupilowi.

 

Jak rozpoznać objawy nietolerancji u psa lub kota?

Celiakia często ujawnia się wcześnie, nawet u 4-7 miesięcznych zwierząt. Najczęstsze objawy są związane z układem pokarmowym, tj.: przewlekła biegunka, bóle brzucha i wzdęcia oraz powiększony jego obwód. Nie zawsze jednak jest to tak oczywiste – jeśli twoje zwierzę zmaga się ze świądem, stanami zapalnymi skóry albo zapaleniem przewodu słuchowego, warto udać się na konsultacje z weterynarzem, który może ocenić, czy objawy te nie są wynikiem nietolerancji glutenu, ponieważ celiakia bywa często ukrytym schorzeniem, które można rozpoznać jedynie dzięki specjalistycznemu badaniu.

Niezbędna wizyta u weterynarza

Aby potwierdzić diagnozę, weterynarz musi wykonać szereg specjalistycznych badań – zaczynając od badania krwi, przez biopsję śluzówki jelita cienkiego, która nie tylko może potwierdzić chorobę, ale także wykaże stopień jej zaawansowania. Nie ma jednak cudownego lekarstwa na tę chorobę – jedynym sposobem leczenia celiakii u zwierząt jest wprowadzenie diety bezglutenowej i rygorystyczne trzymanie się jej. Objawy choroby mogą wystąpić nawet po niewielkiej ilości glutenu, dlatego konieczne jest wyeliminowanie wszystkich produktów zawierających ten składnik i zastąpienie go specjalistycznymi karmami bezglutenowymi. Ponieważ choroba charakteryzuje się wyniszczającym przebiegiem, diagnozowanie i leczenie należy zacząć możliwie jak najwcześniej.

Karmy gluten-free

Karmy bezglutenowe zawierają mięso, a niebezpieczne dla chorych zwierząt zboża są zastępowane ryżem (który, mimo że jest zbożem, nie zawiera glutenu), kukurydzą lub odpowiednio preparowanymi ziemniakami. Dzięki zastosowaniu takiej diety, objawy choroby zostaną zmniejszone lub całkowicie ustąpią już w kilka tygodni po zmianie sposobu odżywiania. Jelita zwykle potrzebują więcej czasu na odbudowanie się i może to potrwać kilka miesięcy lub nawet lat, jednak właściwa karma zapewnia prawidłowe wchłanianie substancji odżywczych, dzięki czemu zdrowie zwierzęcia będzie na optymalnym poziomie przez cały czas trwania diety.

Maxi Zoo, sieć specjalistycznych sklepów dla zwierząt, zawsze dba o to, by w asortymencie były karmy dostosowane do różnych potrzeb zwierząt i zaspokajające ich wymagania żywieniowe – jest to szczególnie ważne, jeśli twój zwierzak cierpi na schorzenia układu pokarmowego. Więcej informacji na temat właściwego karmienia zwierząt znajduje się w poradniku www.maxizoo.pl/magazyn/pies/zywienie/karma-dla-psow-bez-zboz/

 

Zbilansowana dieta psa oraz kota wpływa na całe życie zwierzaka, a co za tym idzie, na życie jego opiekuna. To, czy zwierzę będzie się prawidłowo rozwijało, jaka będzie jego odporność na choroby w przyszłości, jest w dużej mierze zależne od opiekuna i od tego, jaką dietę mu zapewni. W szczególności jest to ważne, jeśli zwierzę ma już zdiagnozowane problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, niewydolność nerek czy celiakia – używanie specjalistycznej karmy i dbanie o dietę pupila jest wręcz obowiązkiem każdego kto się nim opiekuje. A zdrowe zwierzę, to szczęśliwe zwierzę i szczęśliwszy człowiek– podsumowuje Tomasz Skoczek.

 

 

*******

Maxi Zoo weszło na polski rynek w 2012 roku i od tego momentu jest najprężniej rozwijającą się siecią sklepów dla zwierząt w naszym kraju. W 2019 roku Maxi Zoo Polska po raz 6 zdobyło tytuł: „NAJLEPSZY SKLEP STACJONARNY” w konkursie TOP FOR DOG 2020 stając się ponownie numerem 1 wśród sklepów dla zwierząt. Aktualnie spółka dysponuje 54 sklepami działającymi w kilkunastu miastach, m.in. w: Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Opolu, Sosnowcu, Białymstoku, Wołominie, Piasecznie, Lublinie, Wrocławiu, Bytomiu, Gdyni, Gdańsku, Swarzędzu, Tychach, Krakowie, Łodzi, Milanówku, Zabrzu, Tarnowie, Kaliszu czy Radomiu, Szczecinie i Zielonej Górze. W 2019 roku sieć rozpoczęła sprzedaż online i otworzyła sklep – www.maxizoo.pl. W czerwcu ubiegłego roku Maxi Zoo dołączyło do największego multipartnerskiego Programu Bonusowego w Polsce – PAYBACK. Maxi Zoo jest częścią Grupy Fressnapf, która działa w 11 krajach europejskich, głównie pod szyldem Maxi Zoo, generując rocznie obroty na poziomie 2 mld euro. W każdym ze sklepów można znaleźć w ofercie ponad 6000 produktów znanych firm w przystępnych cenach oraz produkty marek dostępnych wyłącznie w tej sieci (karmy i akcesoria): Premiere, Select Gold, Real Nature czy Dogs Creek.

 

Filozofia marki i cały koncept biznesowy sieci został oparty na wartościach, u podstaw których leży przekonanie, że „Zwierzęta wzbogacają nasze życie dzień po dniu i to jest to, co nas łączy”. Konsekwentnie realizując tę ideę, sieć prowadzi aktywne działania na rzecz zwierząt. Od początku działalności w Polsce, Maxi Zoo angażuje się w szereg charytatywnych akcji społecznych oraz pomaga bezdomnym zwierzętom. Współpraca ze schroniskami, wolontariat, wsparcie odpowiedzialnej adopcji, współpraca z GOPR, OTOP czy Strażą dla Zwierząt to m.in. główne działania CSR firmy w Polsce.